در حال بارگزاری...

صفحه اصلی/بلاگ/8 نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار8نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار

8 نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار

فهرست دسته‌هااخبار تبلیغاتهیچ دیدگاهی برای 8 نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار ثبت نشده543 بازدید

چگونگی نگارش تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردار است. در روند نگارش یک تبلیغ، بروشور، کاتالوگ، آگهی چاپی و اینترنتی، خبر و… نکات زیادی وجود دارد که یک نویسنده و یا ژورنالیست با اشراف بر آن ها می تواند تبلیغی موثر خلق کند؛ تبلیغی که توجه عموم مردم را به خود جلب کند، پیام خود را به شفافیت عرضه دارد، عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار داشته باشد و خریدار را برای خرید کالا متقاعد سازد.

وقتی در حال ورق زدن روزنامه یا مجله و یا در صفحات مجازی در حال گشت و گذار هستید، در میان حجم انبوهی از تبلیغات فقط تعداد محدود و انگشت شماری هستند که توجه شما را به خود جلب میکنند. در حالی که شاید نیاز واقعی و چیزی که به دنبال آن بودید در میان آگهی هایی که از آن ها غافل ماندید بوده است. این چه چیزی است که یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار را نسبت به موارد مشابه بیشتر مورد توجه قرار میدهد؟

جان کاپلز در کتاب “چگونه تبلیغات شما می تواند پول ساز باشد؟” میگوید: اگر با یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار ، باید به نتیجه مثبت اطمینان داشته باشید، زیرا بزرگترین نویسندگان تبلیغات نیز با استفاده از سرآغازی محقر، قادر به نجات تبلیغات خود از ورطه نابودی نخواهند بود.”

انتخاب عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار

با توجه به مطالب فوق می توان به این نتیجه رسید که بدون شک تیتر یا عنوان یکی از مهم ترین ارکان یک تبلیغ به شمار می رود. با هم به بررسی 8 مدل عنوان نویسی موثر می پردازیم که بدون شک تاثیرات قابل توجهی در بهبود کیفی یک تبلیغ خواهند داشت:

عنوان های بی واسطه

این گونه عنوان ها بدون استفاده از هرگونه پیچیدگی و یا آرایه های ادبی پیام خود را با خریدار در میان میگذارند. این عنوان ها در میان آگهی های خورده فروشان بسیار رواج دارد. مانند: “بلوزهای ابریشم خالص با 30% تخفیف”

عنوان با واسطه

این گونه عناوین، منظور خود را با شفافیت و مستقیم بیان نمی کنند و همین باعث می شود که کنجکاوی خواننده را برانگیزد و خواننده در جستجوی رسیدن به پاسخ سوالات خود در خلال متن باشد.

اخبار

اگر خبرهایی در مورد محصول خود دارید، بهتر است که در عنوان ذکر کنید. این خبرها می توانند وعده ارائه یک کالا یا خدمات جدید و یا پیشرفت هایی که در ساخت یک کالا بدست آمده باشند. مانند نمونه های زیر:
“مدل های کامپیوترهای قابل حمل، ارزش بردن به هر جایی را دارند.” شرکت اپل
“معرفی اتومبیل های سایتیشن2” شرکت شورلت

چگونه

کلمه چگونه مثل یک معجزه عمل می کند. بسیاری از نویسندگان تبلیغات ادعا می کنند که اگر متن تبلیغاتی تان را با این کلمه شروع کنید، سایر کلمات را نیز درست انتخاب خواهید کرد. عنوان های چگونه رهنمودی مناسب و راه حلی جامع را به شما عرضه می کنند. هروقت در نوشتن عنوان به بن بست رسیدید، از این کلمه استفاده کنید و معجزه اش را ببینید.

پرسش

در عنوان خود یک پرسش مطرح کنید. پرسشی که برای خواننده به اندازه کافی قاطع و جدی باشد و کنجکاوی او را در پیدا کردن پاسخ سوال در متن آگهی برانگیزاند. به این نمونه توجه کنید:
“وقتی کارمندی بیمار میشود، چقدر طول میکشد تا شرکت شما کمبود وی را جبران کند؟ بیمه عمر شرکت پیلوت

عنوان های امری

عنوان های دستوری ای که به مخاطبان خود راه انجام دادن کاری را نشان میدهند، می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. عناوینی که توجه بسیاری را به خود جلب میکنند. مانند عنوان تبلیغاتی شرکت اسو: “در داخل باک اتومبیلتان یک پلنگ بگذارید.”

عنوان های توجیه کننده

یکی از راه های موثر نوشتن متن تبلیغ، فهرست کردن قابلیت ها و مزایای کالا یا خدمتی است که سعی در ارایه آن دارید. در عنوان خود می توانید دلایلی را ذکر کنید که مخاطب را توجیه کند که به سراغ خواندن متن تبلیغاتی شما بیاید. این عناوین نیازی به عبارت “به چه دلیل” ندارند؛ کلماتی مثل” راه انجام…” یا “6 راه” به خودی خود این پیام را به مخاطب منتقل می کنند.

عنوان گواه

در این قبیل آگهی ها، مسئولیت فروش برعهده خود مشتری است! برای مثال:”برنده پیشین جایزه بزرگ یک شرکت، چگونگی این خوش اقبالی را برای شما شرح می دهد.”
این روش می تواند بسیار موفق عمل کند چرا که متن تبلیغ از زبان خود مشتری نوشته شده و گواهی رضایت اوست که می تواند سایر مخاطبین را نیز به خرید ترغیب سازد. اگر میخواهید با این سبک تبلیغی را نگارش کنید، تا جایی که امکان دارد از کلمات خود مشتری ها استفاده کنید چرا که یک لحن ساده و طبیعی در ایجاد اعتماد در میان مخاطبین بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکته پایانی و بسیار مهمی که باید در خلق یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار در نظر گرفته شود پاسخ به این سه پرسش است:
1. مخاطب من کیست؟
2. ویژگی های برتر کالا کدامند؟
3. چرا باید مخاطب مایل به خریداری این کالا باشد؟ (مهم ترین ویژگی این کالا برای مخاطب چیست؟)

بعد از رسیدن به پاسخ پرسش آخر کار را شروع کنید. ویژگی های مهم کالا را روی یک تکه کاغذ بنویسید و با استفاده از 8 نکته ای که ذکر شد شروع به نوشتن کنید. آن قدر ها هم سخت نیست!

پ.ن: اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید کتاب “ادبیات تبلیغ” رابرت دابل یو.بلای با ترجمه منیژه شیخ جوادی از انتشارات سیته را پیشنهاد می کنم.

منبع: ام بی ای نیوز

 

بخوانید: اجازه واردات و نقل و انتقال دستگاه های چاپ از حوزه اختیارات وزارت ارشاد خارج شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *