در حال بارگزاری...

صفحه اصلی/بلاگ/تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده چگونه است؟تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده

تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده چگونه است؟

فهرست دسته‌هااخبار تبلیغاتهیچ دیدگاهی برای تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده چگونه است؟ ثبت نشده518 بازدید

تبلیغات چطور بر رفتار مصرف کننده تاثیر می گذارد؟ تبلیغات چه تاثیری بر سهم بازار شرکت ها و بر بودجه بازاریابی دارد؟ در این مطلب که توسط سایت chetor ارائه شده است به تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده و اهمیت تبلیغات برای شرکت ها، به ویژه شرکت های نوپا می پردازیم. همچنین به نقش تبلیغات در شکل دهی نگرش مصرف کننده نسبت به محصولات اشاره می کنیم.

تبلیغات

در جوامع غربی یک کودک سالانه به طور متوسط بیش از ۴۰ هزار آگهی تبلیغاتی می بیند. شرکت هایی مانندP&G، AT&T و تایم وارنر سالانه حدود ۴ میلیارد دلار صرف تبلیغات می کنند. تبلیغات یعنی «ارتباط جمعیِ یک سویه توسط پیام هایی با موضوع محصول یا خدمتی که برای آن پول پرداخت می شود.»

تبلیغات، روابط عمومی، فعالیت های تبلیغی برای فروش و فروش شخصی ابعاد اصلی آمیخته طرح بازاریابی هستند. تبلیغات باید همه جا و همه وقت در معرض مشتری قرار بگیرد. هزینه ای که شرکت ها صرف تبلیغات می کنند شگفت انگیز است. مثلا شرکت های دارویی هزینه ای معادل دو برابر هزینه های تحقیقات واقعی را صرف تبلیغات می کنند! در میان شرکت های گوناگون، شرکت های تولید بازی و اسباب بازی بیشترین هزینه را به تبلیغات اختصاص می دهند. تبلیغات همچنین نقش مهمی در توسعه فروش و افزایش سهم بازار دارد.

تبلیغات و سهم بازار

معمولا کسب و کارها برای حفظ سهم بازارشان پول هنگفتی را صرف تبلیغات می کنند. شرکت ها برای رقابت با کسب و کارهای رقیب باید پیوسته خود را به مشتری یادآوری کرده و جایگاه نخست را در ذهن آنها داشته باشند. در غیر  این صورت، سهم بازارشان را به رقبا می بازند. اغلب، کسب و کارهایی که سهم کوچک تری از بازار دارند یا تازه وارد هستند، نسبت به کسب و کارهای بزرگ تر به تبلیغات بیشتری نیاز دارند. دلیل این مسئله  «فرآیند واکنش به تبلیغات» است. بر این اساس، تبلیغات باعث افزایش سهم بازار تا اندازه معینی می شود و پس از آن فروش به دلیل عدم بازگشت مشتریان و عدم تکرار خرید دچار ریزش می شود.

بنابراین شرکت های با سهم بازار بزرگ، بیشتر بر تبلیغات یادآور که آنها را در ذهن مشتری ماندگار می کند و تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده ، تمرکز می کنند. در مقابل رقبای کوچک تر برای افزایش سهم بازارشان نیاز به تبلیغات بیشتری دارند. آنها برای ایجاد آگاهی از وجود محصولات شان و افزایش فروش و سهم بازار به بودجه بالایی برای تبلیغات نیاز دارند. بر مبنای  «فرآیند واکنش به تبلیغات» کسب و کارها و محصولات نو برای دیده شدن در بازار هدف و حفظ این وضعیت برای تحقق خرید، نیاز به سرمایه گذاری بیشتری در تبلیغات دارند.

بخوانید:  8 نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار

تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده

آیا این جمله ها برای تان آشنا هستند؟

•     «پُشتم گرمه …»

•     «هیچ کس تنها نیست …»

•     «هم مزه هر لحظه!»

تبلیغات تاثیر شگرفی در زندگی روزمره مصرف کننده ها دارد. بمباران پیوسته مشتری با پیام های گوناگون، بر آنچه او می خورد، می نوشد، می پوشد و تماشا می کند تاثیرگذار خواهد بود. تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده در جوامع مختلف به حدی قدرتمند است که حتی در انتخاب رئیس جمهور یک کشور اثر می گذارد.

مهم ترین اثر تبلیغات، تبدیل باور منفی درباره یک محصول به باوری مثبت درباره آن است. مثلا  «نینجا کورپ» (Ninja Corp) برای تبلیغ کلاس های ورزش های رزمی اش (که والدین تصویری سخت و خشن از آن داشتند) از توله  سگ های دوبرمن استفاده کرد، با این پیام به پدر و مادرها نشان داد که کودکان شان در عین ظریف و کوچک بودن می توانند قوی و محکم باشند. این تبلیغ در جلب نظر پدر و مادرها و ایجاد علاقه برای آموزش ورزش های رزمی به کودکان شان موفق بود.

تبلیغات همچنین به شکل دهی نگرش مصرف کننده نسبت به ویژگی های محصول و تغییر اولویت هایش کمک می کند. مثلا با تمرکز بر ترکیبات سالم تر در تبلیغات غذای کودک، می توان نگاه مصرف کننده را نسبت به خوراکی های شیرین تغییر داد.

خلاصه کلام

تبلیغات، سرمایه گذاری مهمی برای کسب و کارها به شمار می رود. کسب و کارهایی که با برنامه ریزی مناسب سهم بزرگی از بازار را از آن خود می کنند، می توانند بودجه کمتری به تبلیغات اختصاص دهند. کسب و کارهای تازه وارد یا کسب وکارهایی که سهم بازار کوچکی دارند، مجبورند هزینه های بالایی صرف تبلیغات کنند، زیرا باید مشتریان را از وجود محصول شان آگاه و از این آگاهی محافظت کنند.

منبع: سایت شارا

بخوانید: تاثیر دیجیتال مارکتینگ در صنعت فیلم‌سازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *