در حال بارگزاری...

صفحه اصلی/بلاگ/انجمن های تجسمی اسناد گنجینه موزه هنرهای معاصر را بررسی کردندانجمن های تجسمی اسناد گنجینه موزه هنرهای معاصر را بررسی کردند

انجمن های تجسمی اسناد گنجینه موزه هنرهای معاصر را بررسی کردند

فهرست دسته‌هااخبار تبلیغاتهیچ دیدگاهی برای انجمن های تجسمی اسناد گنجینه موزه هنرهای معاصر را بررسی کردند ثبت نشده525 بازدید

نشست رییس موزه هنرهای معاصر تهران با نمایندگان انجمن های تخصصی هنرهای تجسمی درباره گنجینه موزه، روز سه شنبه ۹ آبان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، در این نشست بهزاد اژدری رییس انجمن سفالگری ایران، نگار نادری پور رییس انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، روح الله شمسی زاده دبیر انجمن مجسمه سازان، منیژه صحی، معصومه مظفری، بابک اطمینانی و محمدرضا فیروزه ای از اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران، فرزاد هاشمی و محمد مهدی رحیمیان از اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان عکاس ایران حضور داشتند.

شفافیت در امور و برنامه های موزه

علی محمد زارع رییس موزه هنرهای معاصر تهران در این نشست با تاکید بر شفافیت گفت: شفافیت در امور و برنامه های موزه هنرهای معاصر تهران از اولویت هایی است که مورد توجه قرار گرفته و در راستای شفافیت، آمار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران پس از بررسی دقیق اعلام شد. بر اساس آثار ثبت شده در دفتر اموال موزه ۳۷۷۲ اثر ثبت شده بود که تعداد ۵۱۲ اثر در سال ۱۳۸۲ از موزه به دفتر هنرهای تجسمی منتقل شده است و یک اثر هم با شاهنامه شاه طهماسب مبادله شد و ۲۱۹ اثر نیز در این سال ها به موزه اهدا شده است، بنابراین آمار نهایی آثار موزه در حال حاضر ۳۴۷۸ اثر است.

وی با تاکید بر تعامل دولت و انجمن های هنری گفت: انجمن های هنری، تخصصی و مورد اعتماد هستند و موزه خانه هنرمندان ایران است. بنابراین موزه به طور شفاف، اسناد مالکیت آثار موزه هنرهای معاصر تهران را در اختیار انجمن های تخصصی هنری قرار می دهد تا اطمینان بیشتری حاصل شود. آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران متعلق به همه ملت است و مسئولان، هنرمندان، انجمن های هنری و فعالان هنری وظیفه دارند در محافظت از آنها تلاش کنند.

ارایه اسناد گنجینه موزه

رییس موزه هنرهای معاصر تهران در این نشست با ارایه اسناد گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایندگان انجمن ها گفت: این اسناد نشان می دهد که تمام آثار گنجینه به نام موزه هنرهای معاصر تهران است.

زارع با اشاره به برنامه های آینده موزه هنرهای معاصر تهران گفت: تهیه شناسنامه جامع برای تمامی آثار موزه از برنامه هایی است که در حال انجام است و تا پایان سال، تصویر تمام آثار روی سایت قرار می گیرد. همچنین با حمایت دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرمت و تجهیز موزه هنرهای معاصر تهران و توسعه فضای گنجینه موزه در دستور کار قرار دارد که قطعا در تجهیز و توسعه فضای گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران از نظرات تخصصی  انجمن ها استفاده می شود.

وی اظهار کرد: اسناد آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بیش از این توسط تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بررسی شده است و نسخه ای از این اسناد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اقتصاد و دارایی و دیوان محاسبات کشور موجود است.

در ادامه این نشست نمایندگان انجمن های تخصصی هنرهای تجسمی اسناد آثار گنجینه را مشاهده و بررسی کردند که اسناد آثار مورد تایید کلیه حاضران قرار گرفت.

اهمیت موزه هنر های معاصر

محمدرضا فیروزه ای در این نشست گفت: موزه هنرهای معاصر تهران خانه هنرمندان است و اگر مشکلی داشته باشد موجب ناراحتی هنرمندان می شود. نسبت به نمایشگاه هایی که در موزه برگزار می شود در بین هنرمندان حساسیت وجود دارد، هنرمندان و انجمن ها پشتوانه موزه هنرهای معاصر تهران هستند چنانکه زمانی که قرار بود موزه به بنیاد رودکی واگذار شود، هنرمندان واکنش نشان دادند و مانع شدند. متاسفانه زمانیکه موضوع ارسال آثار گنجینه به برلین و رم مطرح بود به طور شفاف درباره آثار و آن نمایشگاه پاسخ و توضیح داده نشد.

بهزاد اژدری نیز در این نشست گفت موزه هنرهای معاصر تهران می توانست قبلا شفاف سازی کند اما حتی درباره انتخاب آثار نیز اطلاعاتی داده نشد و بهتر بود این تعامل و شفاف سازی زودتر صورت می گرفت.

محمد مهدی رحیمیان در ادامه این نشست گفت: ضرورت دارد که اسناد آثار گنجینه موزه و موضوع ارسال آثار از نظر حقوق بین المللی و قواعد حقوقی بررسی شود.

اصالت آثار گنجینه

بابک اطمینانی نیز در این نشست درباره اصالت آثار گنجینه پرسید که رییس موزه هنرهای معاصر تهران گفت: تمامی آثار از ابتدا در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری شده اند و اصالت دارند و چند اثر در سال های گذشته به صورت امانت به کشورهای دیگر فرستاده شده که سالم به گنجینه موزه باز گشته است.

سپس فرزاد هاشمی در این نشست گفت: این نشست و اقداماتی که در چند ماه اخیر در تعامل با انجمن ها انجام شده بیانگر حسن نیت و تلاش برای رفع سوء تفاهم است. انجمن های هنری چندی پیش تفاهمنامه ای با دفتر هنرهای تجسمی امضا کردند و شورای نمایندگان انجمن ها تشکیل شد. این شورا در برنامه های تجسمی و نمایشگاه ها انتخاب آثار و خرید آثار می تواند مشارکت داشته باشد، بی تردید اگر جامعه هنری با تصمیم ها و برنامه های دفتر هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران همراه نباشد، چالش ایجاد می شود.

نمایندگان انجمن های تجسمی درپایان این نشست از رییس موزه هنرهای معاصر تهران برای برگزاری این نشست، تعامل با انجمن ها و رویکرد شفافیت در ارایه اسناد آثار گنجینه ضمن تایید، قدردانی و اظهار امیدواری کردند که این تعامل تداوم پیدا کند و تقویت شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *